Yapay zeka insanların ne zaman öleceğini tahmin ediyor

23.12.2023 - Cumartesi 20:19

Danimarka nüfusunun tamamını kapsayan kişisel veriler üzerinde eğitilen bir yapay zeka, insanların ölme olasılığını, sigorta sektöründe kullanılanlar da dahil olmak üzere mevcut tüm modellerden daha doğru bir şekilde tahmin edebiliyor.

Teknolojinin arkasındaki araştırmacılar, bunun sosyal ve sağlık sorunlarının erken tahmininde de olumlu bir etkisi olabileceğini söyledi.

12 YILLIK VERİ KULLANILDI

Danimarka Teknik Üniversitesi'nden Sune Lehmann Jorgensen ve ekibi, Danimarka'da 2008-2020 yılları arasında 6 milyon kişi için eğitim, doktor ve hastane ziyaretleri sonucunda konulan teşhisler, gelir ve mesleği kapsayan zengin bir veri seti kullandılar.

Bu veri kümesini, ChatGPT gibi yapay zeka uygulamalarına güç veren teknolojinin aynısı olan büyük bir dil modelini eğitmek için kullanılabilecek kelimelere dönüştürdüler.

Bu model, bir dizi kelimeye ve çok sayıda örneğe dayanarak bir sonraki olasılığı tahmin etmektedir.

Benzer bir şekilde, araştırmacıların Life2vec modeli, bir kişinin geçmişini oluşturan bir dizi yaşam olayına bakabilir ve bundan sonra ne olabileceği konusunda eğitildiği veriler üzerinden olasılıklar için tahminde bulunabilir. 

Deneylerde Life2vec, test için saklanan verilerin son dört yılı hariç tümü üzerinde eğitildi.

YÜZDE 11 DAHA DOĞRU ÇIKTI

Araştırmacılar, yarısı 2016 ile 2020 yılları arasında ölen 35 ila 65 yaş arasındaki bir grup insanla ilgili verileri topladı ve Life2vec'ten kimin yaşayıp kimin öleceğini tahmin etmesini istedi.

Bu tahmin, mevcut yapay zeka modellerinden ya da finans sektöründe hayat sigortası poliçelerini fiyatlandırmak için kullanılan hayat tablolarından yüzde 11 daha doğru çıktı.

DİĞER YAPAY ZEKA MODELLERİNDEN DAHA İYİ SONUÇ VERDİ

Model ayrıca, nüfusun bir alt kümesindeki kişilik testinin sonuçlarını, bu işi yapmak için özel olarak eğitilmiş yapay zeka modellerinden daha doğru bir şekilde tahmin edebildi.

Öte yandan Jorgensen, modelin çok çeşitli sağlık ve sosyal konulara ışık tutabilecek kadar veri topladığını söyledi.


NTV’yi sosyal medyadan takip edin