Suudi güzel Rumi Al Qahtani’nin çok özel pozları

08.04.2024 - Pazartesi 07:34

Suudi güzel Rumi Al Qahtani’nin çok özel pozları

İşte Suudi Arabistan güzeli Rumi Al Qahtani’nin çok özel pozları, İlk kez güzellik yarışmasına katılan Suudi Arabistan’ın güzeli Rumi Al-Qahtani verdiği pozlarıyla büyüledi…


Suudi Arabistan güzeli Rumi Al-Qahtani, Arabistan’ı temsil eden ilk Arap güzeli olarak tarihe geçti. Suudi Arabistan’da ülkeyi yöneten Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın uygulamaya soktuğu reform hareketleri yeni bir boyut atladı.

Kadınların iş hayatına girebilmesi, araba kullanabilmesi ve sinema ile konser gibi etkinliklere katılabilmesi gibi reform adımlarını atan Veliaht Prens Selman, ilk kez kadın güzellik yarışmasına katıldı. Ülkeden aday olan Rumi Al-Qahtani ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla dikkatleri üzerine çekti.

Şeriatle yönetilen ülkede ilk kez bir kadın, güzellik yarışmasına katıldı. Miss Asia 2024’e Suudi Arabistan adına katılan Rumi Al-Qahtani isimli genç kızın, saçlarını podyumda savurarak yürümesi ise “Özgürlük işareti” olarak yorumlandı.

Uzun saçları ve güzelliğiyle adından söz ettiren adayın Instagram’da 870 bin takipçisi bulunuyor. Rumi Al-Qahtani paylaştığı pozlarla beğeni toplamaya devam ediyor.

Tarihi fotoğraf: Kılıç güzele emanet

Radikal İslam’ın en yoğun yaşandığı ülkelerden biri olan  kraliyetin uyguladığı baskıcı rejim, Veliaht Prens Selman’ın reformları ile yumuşayarak ılımlı İslam’a dönüştü. Kadınların istihdamından, araba kullanmalarına izin vermelerine kadar birçok konuda reform getiren Veliaht Prens Selman, yeni bir adım daha attı.

27 yaşındaki model Rumi Al-Qahtani, katıldığı Miss Asia ardından tarihte ilk kez Suudi bayrağını Miss Universe sahnesinde taşıyacak. Güzellik yarışmalarının deneyimli isimlerinden ve Instagram’da bir milyon takipçisi olan Yaptığı açıklamada dünyanın en popüler yarışmalarından birinde krallığı temsil edeceğini duyurdu.

Rumi Al-Qahtani yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Miss Universe 2024 yarışmasına katılmaktan onur duyuyorum. Bu, Suudi Arabistan Krallığı’nın ilk katılışı”

Duyuru ile birlikte model, güzellik kraliçesi pozuyla fotoğraflarını paylaştı:

Tarihi fotoğraf: Kılıç güzele emanet - Resim : 1

HEM “RUMİ” HEM “KAHTANİ”

Rumi Al-Qahtani isimli genç kızın saçlarını podyumda savurarak yürümesi ise “Özgürlük işareti” olarak yorumlandı. Suudi Arabistan’da kadınların özgürlük simgesi olan Rumi Al-Qahtani’nin ismi ve soyisminde ise ilginç bir ayrıntı bulunuyor. “Rumi”, tarihsel olarak “Anadolulu” anlamına geliyor. “Kahtani” ise saf ve gerçek Arap kabul edilen kavmin adıdır.

Rumi: Doğu Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde yaşamış “Roma yurttaşı” halk veya kişilere verilen isimdir. Türkler Anadolu’ya geldikten sonra bu ismi kullanmışlardır. Öyle ki kendilerine “Anadolulu” anlamında Rum ya da Rumi (Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi) dedikleri olmuştur. Tarihçilerin Anadolu Selçukluları dediği devletin o zamanki asıl ismi de Rum Selçukluları’dır. Anadolu’ya da “Diyar-ı Rum” denilmiştir. Anadolu Selçuklularının üsluplaştırdıkları filiz, yaprak ve hayvan motiflerinden oluşmuş dolaşık süslemelere de “Rumi” denir.